Sosyal medyanın varlığı web siteniz için eşsiz bir penceredir. Bu pencereden çok büyük bir dünyaya bakabilir, bu büyük dünyanın size bakmasını sağlayabilirsiniz. Yerel bir işletme iseniz ve çok büyük dijital pazarlama bütçeniz yoksa yerel SEO için Twitter optimizasyonu hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Bu basit ipuçları sayesinde hem Twitter üzerindeki etkileşiminiz hem de websiteniz için trafiğiniz artacak.

Twitter Bio ile Başlayalım

Twitter arama motoru Google algoritması kadar kompleks olmasa da arama sonuçlarını bir algoritmaya göre sıralıyor. Profil tamamlanma oranı, etkileşim oranı gibi çeşitli kriterlerden geçip sıralanıyor. Üst sıralarda yer alabilmek adına bu basit işlemleri yapmış olduğunuzdan emin olmalısınız. Websitenizin Twitter profili için bilgilerin doluluk oranı Google indexlenmesi açısından da önem taşımaktadır.

Yerel SEO için, Twitter profilindeki konum bilgisi telefon numarası önemlidir. Arama motorları kullanıcılarına en doğru sonuçları listelemeye çalışıyor. Bilgileri doğru ve tam olan profillerin de ilk sıralarda çıkmasından daha doğal bir şey yok sanırım.

  • İletişim Bilgileri ( Adı, semt, şehir)
  • Şirket websitesi/blogu vs linkler
  • Bio kısmında 160 karakterlik açıklama

 

Yerel SEO için Retweet Önemi

Twitter üzerinde sosyalleşme ve etkileşim için, düzenli olarak retweet yaptırmanın yerel SEO açısından da önemli olduğunu akılda tutmak gerekiyor. Bunun nedeni ise ; sizin paylaştığınız anahtar kelimeleri içeren tweet arttıkça arama motoru algoritması için bu iyiye yorar ve üst sıralarda çıkartır.

Retweet basit bir işlem gibi görünebilir. Attığınız tweet kaliteli bir içeriğe sahip ve anahtar kelimeleri içeriyorsa retweet edilme şansı daha da artacaktır. Sosyal medya pazarlamasının temelinde yer alan kaliteli içerikler kullanıcılar tarafından kolaylıkla paylaşılabilir.

3 Adımda RT alma ;

  1. Hedef kitleye uygun bilgi yazın
  2. Özgün kelimeler ve cümleler kullanın
  3. Yoğun zaman dilimlerinde tweet atın

 

Etiket Kullanın

Hashtaglar yani etiketler başta Twitter olmak üzere sosyal medya üzerinde entegrasyonu sağlayan en önemli araçtır.Bir konu hakkındaki etikete tıklayarak insanların fikirleri görüşlerini çok rahatça görebiliyorsunuz. Anahtar kelimelerinizi etiketler ile kullanarak Twitter’da maximum etkiyi oluşturabilirsiniz.

Kullanıcılar bu terimleri arayacaklar ve anahtar kelimeler sayesinde şirketinize postlar gelecektir.Mesela Twitter üzerinden t-shirt satışı gerçekleştirmeye çalışacaksınız. Kendinize belirleyeceğiniz özgün bir etiket ve anahtar kelimeleri birleştirerek bir etiket oluşturabilirsiniz.

Etiketler kullanıcıları RT ettirmek için kullanışlı bir yoldur.Etiketler Twitter üzerinden yeni takipçiler getirerek Google sıralamanızda size üste taşıyacaktır.

En iyi etiket kullanımı ;

  • Sosyal medya hesabınıza dikkat çeker
  • Google sıralamanızı arttırır
  • Satışları, tanınırlığı, etkileşimi arttırır

Bunlar, Twitter hesabınızı optimizasyonu için temel ipuçlarından sadece bir kaçıdır. Bunları basit ipuçlarını uygulayarak kısa sürede beklediğiniz sonuçları alacaksınız. Pazarlamanın en büyük gücü olan sosyal medyanın en önemli araçlarından olan Twitter üzerinden dijital pazarlamanızı yapabilirsiniz.Burada yazdıklarımız amatörce yapılabilecek işlemlerdi.

Daha profesyonel bir Twitter optimizasyonu ve SEO çalışması için en doğru adres Webtures !

Bir önceki yazımız olan Sosyal İmleme Out – Sosyal Medya In başlıklı makalemizde imleme çalışması, SEO ve SEO çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.