• info@medyafirma.com
  • 0554 623 15 16

HABER DETAYI

Ekim 16, 2017 2:07 pm

KURUMSAL KİMLİKTE RENKLERİN ANLAMLARI

KURUMSAL KİMLİKTE RENKLERİN ANLAMLARI

KURUMSAL KİMLİKTE RENKLERİN ANLAMLARI

.
.
.
.

Bazı firmaların neden belli renkleri kullandığını hiç merak ettiniz mi? Örneğin Starbucks niçin yeşil, Coca-Cola niçin kırmızı ve beyaz, Facebook niçin mavi rengi kullandı…

1
Coca-Cola logosunda kırmızı ve beyaz renkleri neden kullandı biliyor musunuz?
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

Coca-Cola’nın tarihi 1890’lara dayanıyor. Bu dönemde Coca-Cola logosunun ilk kez renkli kullanımına da geçildi. Bunun nedeni ise taşıma esnasında vergi ajanlarının ürünü alkolden kolayca ayırmasını sağlamak. Şirket 1924 yılında ilk dergisine de “Kırmızı Barrel” adını verdi. İnsanoğlu’nun aya çıktığı yıl olan 1969’da Coca-Cola’da logosuna ünlü beyaz şeridi ekledi.

2
Financial Times gazetesi ve web sitesi neden somon pembesi renklendirme yapar?
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

Rakibi olan City of Londra finans haberlerinden ayırt edilmek için 1893 yılında somon pembesi renginde alt boyama yapmaya başlar.

3
Starbucks yeşili…
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

Seattle’da 1971 yılında çay ve kahve satarak kuruldukları yıldan bu yana bir deniz kızı Starbucks’ın yuvarlak logosunda arz-ı endam ediyor. İlk logo değişikliği 1987 yılında Starbucks menüsünde espresso ağırlıklı kahve seçeneklerini ön plana çıkardığında gerçekleşti. Marka yeşile büründü, kahve vurgusu ön plana çıktı ve deniz kızının tüm vücudu siyah bir zemine oturdu. 5 yıl sonra borsaya açılan firma logosunda deniz kızının sadece portresine yer vermeye başladı. 2011’de ise Starbucks’a ilham veren deniz kızı bu kez özgürlüğünü ilan etti. Çevresini saran tüm sınır çizgilerden kurtuldu. Siyah renk ve yazılar kalktı. Starbucks CEO’su Howard Schultz’a göre “Yeşil daha onaylayıcı..”

4
Google’ın logosu ise gökkuşağı renklerinde…
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

Google’ın logo tasarımcısı Ruth Kedar, “Yeni logoyu tasarlarken en çok renk konusunda zorlandım. İlk logo o kadar renkliydi ki, renklerden vazgeçmeden logoyu sadeleştirmek için ben de renk denizine daldım” dedi. Kedar, sonunda ‘l’ dışındaki tüm harfleri ana renk ‘l’ harfini ise ara renk yaptı. Logoda ‘l’de ara renk olan yeşilin kullanılmasının ana fikri ise “Google kuralları takip etmez” sözü.

5
BMW mavi-beyaz…
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

BMW ilk olarak uçak motoru üretimi yapan bir firmaydı. Yaygın söylentiye göre bu yüzden parçalı amblemin mavi kısmı gökyüzünü beyaz kısmı da uçak pervanesini temsil etmektedir. Başka bir iddia ise amblemdeki mavi beyaz renklerin Bavyera eyaletinin renklerinden geldiğidir.

6
Facebook mavi…
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

Facebook’un mavi olmasının en önemli sebebi kurucusu Mark Zuckerberg’in bir renk körü olması. Zuckerberg “Mavi benim için zengin bir renktir. Tüm mavileri görebiliyorum” diyor.

7
Shell’in logosu parlak sarı ve kırmızı…
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

1915’te California’lı Shell şirketi ilk servis istasyonlarını inşa etti ve bunların rakiplerinin arasından sıyrılmasını sağlaması gerektiğine karar verdi. California’lılara ters gelmeyecek parlak renkler kullandılar. Eyaletin İspanyollarla güçlü bağlantıları nedeniyle kırmızı ve sarıyı seçtiler.

8
Tiffany mavi…
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

Nerdeyse her kadının rüyasıdır Tiffany mücevherler. Başarısı rastlantı değil. Tiffany& Co. 1837 yılından beri dünyanın önde gelen mücevher markası. Tiffany Mavisi olarak bilinen renk, ilk kapağı için şirketin kurucusu Charles Lewis Tiffany tarafından seçildi. Tiffany& Co.’nun 1845 yılında yayınlanan mücevher koleksiyonu nedeniyle de bu rengin seçilmiş olabileceği belirtiliyor. 19. yüzyılda düğünlerde güvercin şeklindeki broşlar ve takılarda turkuaz taşı gelinlerin favorisiydi. O günden beri şık bir şekilde bağlanmış beyaz fiyonklu mavi kutusu bir sembol haline geldi, filmlere konu oldu, adına pek çok davet organize edildi.

9
UPS kamyonu neden kahverengi?
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

Şirket ilk yıllarında birden çok aracı olduğunu göstermek için çeşitli renklerde araçlar kullanıyordu. 1916 yılından sonra UPS’nin reklam ve halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı şirketin kamyonlar için o dönemde “lüks” olark görüldüğü için “kahverengi” kullandı.

10
Yahoo mor…
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

Yahoo kurucularından David Filo 1995 yılında perişan durumdaki ofis duvarlarını boyamak için alışverişe gittiğinde bir mağazada yarı fiyatına satılan boyaları görür. Gri diye aldığı boyanın sert floresan ışığı altında mor göründüğünü düşünür ama gerçekte renk mordur.

11
Land Rover logosu kadar yeşil mi?
Kurumsal Kimlikte Renklerin Anlamları

Rengin hikayesi yarış yıılarına dayanıyor. İtalyanlar kırmızıyı seçtiklerinde İngilizler yeşil arabaları tercih etmiş. Ama gerşekte Land Rover markası yarışlarda hiç olmamış. Şirketin sözcülerinden biri il olarak kırmızı harfler ve zeminde açık yeşilin kullanıldığı logonun zamanla sarı, sonra koyu yeşil ve açık yeşil olduğunu söyledi.

Firma Bilgileri

MEDYA FİRMA
05546231516 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.