• info@medyafirma.com
  • 0554 623 15 16

HABER DETAYI

Haziran 12, 2017 10:30 am

MALİYE YURT DIŞI ALIŞVERİŞ İÇİN VERGİ HAZIRLIGI YAPIYOR

MALİYE YURT DIŞI ALIŞVERİŞ İÇİN VERGİ HAZIRLIGI YAPIYOR

MALİYE YURT DIŞI ALIŞVERİŞ İÇİN VERGİ HAZIRLIGI YAPIYOR

 

Maliye Bakanlığı, internetten yapılan yurtdışı alışverişine vergi zorunluluğu getirmeye hazırlanıyor. Peki Türkiye’de bir muhatabı bulunmayan sitelerden nasıl vergi alınacak?
Yurt dışında faaliyet gösteren ancak ülkemizde herhangi bir resmi faaliyeti bulunmayan e-ticaret siteleri uzunca bir süredir devletin denetimindeydi. Bu noktada çeşitli uygulamalar yapacağı konuşulan Maliye Bakanlığı’nın çalışmalarını Bakan Naci Ağbal açık etti.

 

Türkiye’de herhangi bir mükellefi olmayan firmalara vergi getirileceğini belirten bakan eğer Türkiye’de vergi ödemiyor ve bir mükellefi yoksa belirli bir oranda stopaj kesileceğini ifade ediyor. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararının hazırlık aşamasında olduğu da belirtiliyor.

Sistem Nasıl İşleyecek?

Elektronik oramda bankalar üzerinden yapılan para transferlerine göre kesinti uygulanacak. Türkiye’nın bankacılık sisteminde yıllardır gerçekleştirdiği sıkı denetimlerin bir geri dönüşü olarak ödemelerin denetiminde yeni bir kriter daha getirilecek. Türkiye’den bankaların belirlenen şirketlere yapacağı ödemeler üzerinden doğrudan bir stopaj kesintisi yapması istenecek ve karşı tarafa ödeme eksik olarak geçecek. Böylelikle de vergileme kısmen de olsa sağlanmaya çalışılacak.

 

İlk etapta tüketiciye yansıyan bir durum olmayacakmış gibi görünse de yurt dışı alışveriş şirketleri ödemelerini eksik almaya başlayınca doğal olarak ya Türkiye’ye ürün gönderimini durduracak ya da Türkiye’deki müşterilerine bu kesintiyi de yansıtmaya başlayacak. Bu nedenle de kredi kartı, havale gibi durumlar farketmeksizin kesintiler yapılacak.

 

Bu proje yürürlüğe geçince Amazon gibi vergilemeden kaçmayan şirketlerde bir sorun yaşanmayacak ancak özellikle Çinli e-ticaret sitelerinin fiyatlarında bir güncellemeye gitmesi muhtemel gibi görünüyor. Bu arada Maliye Bakanlığı e-ticaret alışverişlerinin denetimi için 100-200 kişiden oluşan bir ekip de kuracakmış.

MALİYE YURT DIŞI ALIŞVERİŞ İÇİN VERGİ HAZIRLIGI YAPIYOR

Firma Bilgileri

MEDYA FİRMA
05546231516 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.