• info@medyafirma.com
  • 0554 623 15 16

HABER DETAYI

Ekim 26, 2017 3:02 pm

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası, (TCMB) ekim ayı PPK toplantısında sürpriz bir karar çıkmadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ekim ayı toplantısında beklendiği gibi faizi sabit tutarken, enflasyonda yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyona ilişkin gelişmelerin risk oluşturmaya devam ettiğine işaret ederek, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun “kararlılıkla” sürdürüleceğini açıkladı.

Böylece; politika faizi yüzde 8, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizi yüzde 7.25, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi yüzde 9.25 seviyesinde kaldı.

Geç likidite penceresi (GLP) faizi ise nisan ayındaki 50 baz puan yükselişten bu yana yüzde 12.25 seviyesinde bulunuyor.

Karar öncesi 3.7740 seviyesinde yer alan dolar/TL, faiz toplantısı sonrası 3.7810 seviyesinde.

PPK sonrası açıklamada şöyle denildi:

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Firma Bilgileri

MEDYA FİRMA
05546231516 Firmaya Git

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.