• info@medyafirma.com
  • 0554 623 15 16

HABER DETAYI

Ekim 4, 2017 10:30 am

Rusya’dan ‘domates’ açıklaması

Rusya’dan ‘domates’ açıklaması

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya’nın Türkiye’den yapacağı domates ithalatının 50,000 tonu geçmeyeceğini de söyledi.

Moskova Türkiye’nin bir Rus savaş uçağını 2015 yılında Suriye sınırında düşürmesinin ardından Türkiye’ye bir çok ekonomik yaptırım uygulamıştı. Bu yaptırımlar arasında domates ticaretinin yasakları da yer alıyordu.
Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında iki ülke anlaşmazlıklar zamanla ortadan kalkmış ancak bugüne kadar domates ticareti yasağı konusunda net bir sonuç alınamamıştı.
Daha sonra Türkiye yaz başında Rusya’nın kendi domates üretimini yapabildiği birkaç ay olarak görülen dönemde ihracat yapılamamasını, Rusya’da üretim yapılamadığı dönemde ise ihracatın önünü açılmasını talep etmiş, Rusya teklifi değerlendirilebilir bulmuştu.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre Rusya ile yaşanan kriz öncesine gelen 2015 yılında Türkiye’nin ihraç ettiği domatesin yüzde 65’i Rusya’ya gönderiliyordu. Kriz öncesi domates ihracatı 420 milyon dolar civarındaydı. Türkiye’nin Rus pazarından yıllık kaybı yaklaşık 250 milyon dolar olarak hesaplanıyor.(REUTERS)

Firma Bilgileri

MEDYA FİRMA
05546231516 Firmaya Git

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.