• info@medyafirma.com
  • 0554 623 15 16

HABER DETAYI

Haziran 2, 2017 12:30 pm

Sosyal ağları iş geliştirme için kullanmanızı sağlayacak ipuçları

Sosyal ağları iş geliştirme için kullanmanızı sağlayacak ipuçları

“Networking” yani bağlantı kurmak, iş hayatının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Günümüzde bu bağlantıların daha hızlı kurulması ve daha güçlü olması açısından sosyal medya platformları önemli bir rol oynuyor. Özellikle

Facebook ve LinkedIn iş dünyasında bağlantı kurma ve iş geliştirme anlamında farklı şekillerde rol oynuyor.

İş geliştirme konusunda uzman kişilerin,  yeni projeler ve ortaklıklar konusunda işbirliği yapacağı şirketler ya da bu firmaların sahipleri ve çalışanları hakkında genellikle bir fikri olur. Ancak daha yakın bir bağ kurmak için ilk adımı atma konusunda çekinceleri olabilir. Bu anlamda sosyal ağlar işleri kolaylaştırıyor.

Peki sosyal medya platformları iş geliştirme konusunda hangi aşamalarda katkı sağlıyor?

1. Rakiplerin varlığından yola çıkarak kendi konumunuzu analiz etme

Sosyal medya; potansiyel iş ortakları, rakipler ve müşteriler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilmek için, ilk elden bilgi sunuyor. Bu anlamda sosyal ağlarda, şirketlerin kendi ekosistemleri içinde nasıl performans gösterdiğini görmek için somut göstergeler yer alıyor. Aynı zamanda, sosyal medya platformlarında kendi varlığını değerlendirmek isteyen şirketlerin, rakiplerini inceleyerek kendilerini konumlandırmaları da mümkün.

2. Her sosyal ağın farklı göstergeler sunması

Sosyal medya platformlarının temeldeki işlevi aynı gibi görünse de, paylaşım ve içerik özellikleri birbirinden farklı. Bu anlamda iş geliştirme anlamında, iş ortağı ya da rakip analizi sırasında Twitter size pazarlama yöntemleri, müşteri ilişkileri hakkında fikir verirken, Facebook sizi şirket kültürü ve kaynakları hakkında bilgilendirebilir.

3. Ortak bağlantıları tespit etme

Eğer herhangi bir şirkette çalışan biriyle iletişme geçmek istiyorsanız öncelikle kendi şirketinizde o kişiyle daha önce iletişime geçmiş birinin olup olmadığını kontrol etmenizde yarar var. LinkedIn gibi sosyal ağlar ortak bağlantıları kolayca tespit etmenizi sağlayabilir. Eğer ortak bir bağlantınız varsa tanıdığınız kişiden sizi tanıştırmasını ya da birbirinize önermesini rica edebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir ilk adım atmış olursunuz.

4. Farklı kanallardan iletişime geçme kolaylığı

Sosyal medya platformları iş geliştirme için temel olarak kullanılması gereken bir araç değil. Ama sunduğu tüm avantajlarla bu konuda gerçekleştirdiğiniz diğer uygulamaları destekleyebilir. İş hayatınızda mutlaka cevap alamadığınız e-postalarla karşılaşmışsınızdır. Böyle bir durumda farklı kanallarla iletişime geçmenin kolaylığını sunan bu platformlar en basit olarak bu özelliğiyle dahi iş akışınızı hızlandırabilir.

Firma Bilgileri

MEDYA FİRMA
05546231516 Firmaya Git

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.