• info@medyafirma.com
  • 0554 623 15 16

TURGUTLU ÖZDİLEK

TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
707 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: ÖZDİLEK
  • ADRES: çepnidere mah
  • TELEFON: 0 (236) 228 1109
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 08:00 - 22:00

FİRMA HAKKINDA

ÖZDİLEK

Özdilek, 1971 yılında iki adet dokuma tezgahı, 5 personel ve yıllık 10 ton havlu üretim kapasitesiyle havlunun ilk üretildiği yer olan Bursa’da kurulmuştur. Geleceği görebilen bir çalışma anlayışı ve doğru yatırımlarla, 45 yıl önce başlayan kalite ve hizmet yolculuğu, bugün; 6500 çalışan, yıllık 10 bin ton havlu üretim kapasitesi, günlük 40 ton pamuk ipliği üretimi, alışveriş merkezleri ve ev tekstili mağazaları ile Türk tekstil ve perakende sektöründe hizmetlerine devam etmektedir.

PERAKENDE VE MAĞAZACILIK

1979 yılında Bursa Kapalıçarşı’daki mağazasıyla perakende ve mağazacılık sektörüne adım atan Özdilek Alışveriş Merkezleri, 1982 yılında Anonim Şirketi oldu. 1983 yılında, Bursa Yalova Yolu üzerinde 400 metrekarelik bir alanda fabrika satış mağazası ve kafeterya açıldı. Bu adım, Bursa Alışveriş Merkezi’nin çekirdeğinin oluşturulması açısından önemli bir yer tutmaktadır.

“Müşteri varsa biz varız” felsefesiyle hareket eden Özdilek, perakende ve mağazacılık sektöründe bugün itibariye 12 Alışveriş Merkezi; Bursa, Geçit (Bursa), Yalova, Bolu, Afyonkarahisar, Kocaeli, İzmir, Eskişehir, Uşak, Turgutlu, ÖzdilekPark Antalya ve ÖzdilekPark İstanbul, 6 Hipermarket; Bursa Kaplıkaya, Bursa Ataevler, Gemlik, İnegöl, Bursa Özlüce ve Gürsu, 3 Büyük Mağaza; Vialand AVM, Torium AVM ve Mall of İstanbul AVM, 59 Ev Tekstili mağazası ile toplam 72 satış noktasında kaliteyi müşterilerine sunmaya devam etmektedir. Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da 2009 yılında hizmete açılan ÖzdilekPark Antalya Alışveriş ve Yaşam Merkezi; 110 mağaza, 7 adet sinema salonu, çocuk eğlence merkezi ve 1100 araçlık kapalı otoparkıyla Antalya’ya ve ülkemize hizmet vermeye devam etmektedir. Eylül 2014 yılında açılan ÖzdilekPark İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi; 145 mağaza, 10 adet sinema salonu, çocuk eğlence merkezi ve 2000 araçlık kapalı otoparkıylaİstanbul Levent’te hizmet vermeye başlamıştır.

Özdilek Alışveriş Merkezler’inde Tekstil, Gıda ve Gıda Dışı reyonlarından oluşan 70 bini aşkın ürün çeşidinin yanı sıra restoranlardan çocuk oyun alanlarına, kuru temizlemeden sinemaya kadar birçok hizmet en kaliteli şekilde verilmektedir. Özdilek Alışveriş Merkezleri; 7’den 77’ye, her yaştan tüketiciye seslenmekte ve onlara farklı bir yaşam tarzı sunmaktadır. Özdilek, müşterilerine hizmet sunarken, müşteri memnuniyetine büyük önem vermektedir. Bu nedenle müşterilerine zevkli bir ortam yaratarak şehir merkezlerine ve şehirlerarası kavşak noktalarına yakın konumlarda, doğayla iç içe merkezler inşa etmektedir. ”Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti”ni benimseyen Özdilek, müşterileriyle kurduğu duygusal bağı, taviz vermediği kalite, müşteri odaklı yaklaşım, sürekli gelişim ve çalışanından müşterilerine kadar hissettirdiği dürüstlük çerçevesinde sürdürmektedir. Çoğu noktasında, “self servis” yerine, doğrudan iletişimin ön planda tutulduğu bir servis anlayışı tercih etmektedir. Tüketicilerin bir defada bütün alışveriş ihtiyaçlarını keyifli bir şekilde karşılamasını sağlayacak bir ortam sunulmaktadır.

Tüm üretim ve satış faaliyetlerini kalite standartlarından ödün vermeden gerçekleştiren Özdilek, perakende sektöründe 1998 yılında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni alan ilk firmadır. Tüketici bilincinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Tüketici Ödülleri’ni, Özdilek 2004 ve 2006 yıllarında “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma” olarak almaya hak kazanmıştır. Özdilek, dünyanın 48 ülkesinde faaliyet gösteren bağımsız bir marka değerlendirme kuruluşu olan Superbrands’ın seçimiyle, 2005’te Türkiye’nin Süper markaları arasına girmiştir. 2006/2007 döneminde gerçekleştirilen “Tüketici Memnuniyeti ve Eğilimlerini Belirleme Araştırmaları” sonucunda Özdilek, kalitesi, tüketici haklarına karşı duyarlılığı, sosyal sorumluluk anlayışı, tüketici gözünde saygınlığı ve güvenilirliği ile Tüketiciyle Dost Altın Kalite Ödülleri Kapsamında “Tüketici Dostu Marka’’ ünvanını almaya layık görülmüştür. 2010 yılında ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi’ni almıştır. Ayrıca Özdilek, İstanbul Sanayi Odası’nın (ISO) her yıl açıkladığı en büyük 500 özel şirket arasında yer almaktadır.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.